Sportklubben Lundia, Lund


SK Lundia18 januari 1985 bildades Sportklubben Lundia efter initiativ av Halina (Ahlgren) Tufvesson, Björn Domegård, Bo Tufvesson, Krister Bengtsson och Allan Follin. 86 nya medlemmar inskrivdes vid stiftelseåret.

Egentligen fanns det en tidigare bildad idrottsklubb i Lund redan år 1933 – 1937 som hette fotbollsklubben ”Vikingen”. SK Lundia som är en ung förening har haft en snabb utveckling till 206 medlemmar redan 1989.

SK Lundia har framsynt satsat på ungdomsidrott och ungdomsverksamhet som också gett mycket fina resultat. Klubbens målsättning var att satsa på ungdomar som går på Östervångsskolan. Idag är klubbens huvudsakliga idrotter fotboll, simning, badminton, bowling, innebandy, friidrott, bordtennis samt övriga små idrotter. Klubben har en anställd från juli 1989.

KällaDövidrottens historia 200 år (Mesch & Mesch 2010) och Sportklubben Lundia. 

,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Ribbon Maker